Сравняването на леене под налягане с 3D принтиране не е толкова лесно, колкото звучи. Ние разглеждаме плюсовете и минусите на тези две основни производствени технологии.
За много части 3D отпечатването е по-бързо, по-евтино и по-добро от леенето под налягане, но не винаги е най-добрият избор. Всеки метод има своите силни и слаби страни и изборът между тях често зависи от обема.
Бързо и лесно е 3D отпечатването на една част, но е непосилно скъпо да се лее под налягане в малки обеми. 3D печатът не изисква форми или инструменти и дори не е нужно да знаете нещо за 3D печат, за да получите 3D отпечатан прототип, може да използвате услуга за 3D печат от нас 3MG Bonev Ltd.
Разбира се, ние обичаме всичко свързано с 3D принтирането, но нямаме нищо против леенето под налягане. В много случаи е идеален. И все пак, в хода на проучването за тази статия, ние се натъкнахме на много дезинформация и полуистини, сравняващи тези два метода на производство поради една проста причина: ние не сравняваме два метода на производство; ние сравняваме десетки.
Има повече от 10 вида производствени процеси, които попадат в леенето под налягане, от термореактивно леене под налягане до леене под налягане с помощта на газ, всички използвани за производство на различни характеристики на частите. По същия начин 3D печатът има седем основни типа с много повече подкатегории. Не е точно да се сравнява индустриалното леене под налягане с настолния FDM 3D печат във всеки един случай.
Вярваме, че 7-те точки по-горе все още са валидни, независимо от вида на шприцоване или 3D печат. Други твърдения обаче зависят от това кой тип леене под налягане сравнявате с кой тип 3D печат.
Кое е по-силно?
Когато източник казва, че шприцованите части са по-здрави от 3D отпечатаните части, това може да е вярно в зависимост от технологията и материала, но не може да се направи като общо изявление. 3D печатът от всеки тип включва слоеве, един залепен към следващия, докато формованите под налягане части са еднакви. Слоевете могат да въведат слабости, но с правилен дизайн и правилната технология, вашите 3D отпечатани части могат да бъдат точно толкова здрави, колкото вашата шприцована част. Трябва да се вземат допълнителни предпазни мерки за части, носещи тежко натоварване, но за, смеем да кажем, повечето приложения, където няма значителен натиск или натоварване, 3D печатът ще бъде толкова здрав, колкото шприцоването.
Кое предлага по-добра гладкост на повърхността?
Намерихме доставчик на услуги, който твърди, че леенето под налягане е предпочитано от гледна точка на добро покритие на повърхността. Отново, в сравнение с какво? FDM 3D печатът наистина оставя линии на слоеве, но с комерсиалните технологии за 3D печат на смола и SLS, тези линии са почти незабележими. Освен това последващата обработка може да премахне линиите, точно както е необходима последваща обработка, за да се премахнат следите върху шприцовани части, оставени от матрицата.
Просто погледнете 3D отпечатаните протези по-горе. Виждате ли линии на слоя?
Допълнителните стъпки, които могат да бъдат включени в довършителната обработка след отпечатване, могат да добавят разходи, време и труд към ваша страна.
Кое предлага повече материални опции?
Не само, че 3D печатът и шприцоването имат много общи материали, включително ABS (акрилонитрил бутадиен стирен), PP (полипропилен), PC (поликарбонат) и PA (полиамид /найлон), някои производители използват абсолютно същите пелетни полимерни материали в своите машини за леене под налягане както в техните 3D принтери за екструдиране с пелети. По този начин клиентите могат да получат бърз прототип на своята част, която е предназначена за шприцоване от същия материал.
И все пак може да чуете, че някои материали са по-добри за един или друг метод. Вярно е, че полимерите, по-подходящи за леене под налягане, обикновено имат високи скорости на потока, бързо охлаждане и стабилност на размерите под налягане, докато полимерите за 3D печат често са формулирани да насърчават адхезията на слоя, контролираното охлаждане и прецизността при екструдиране.
Въпреки че цената на материала може да бъде определящият фактор при избора между леене под налягане и 3D печат, изборът на материал обикновено не е.
Гранулираната суровина за шприцоване е широко разпространена стока в световен мащаб и е много по-евтина от 3D печатащите нишки или 3D печатащите пластмасови прахове. При сравнение на 3D отпечатване на 1000 ABS скоби с шприцоване на същите 1000 ABS скоби, чисто сравнявайки разходите за материали, шприцоването печели с много. И все пак, общите разходи трябва да вземат предвид производството на матрицата и евентуално откъде изпращате частите, за разлика от по-местно съоръжение за 3D печат или вътрешно производство.
Инжекционното формоване получава лоша репутация, защото не печата с материали на биологична основа, когато всъщност е така. На практика материалите на петролна основа се използват по-широко при леене под налягане, но има много биопластмаси.
Какъв е вашият избор?
Този преглед не е окончателното сравнение на тези технологии и ние наистина драскаме повърхността. За вашия проект едно място, на което да се обърнете, е производител по договор, който извършва както леене под налягане, така и 3D печат. Те може да не са напълно безпристрастни и може да не притежават достатъчно 3D принтери или правилните 3D принтери, за да направят окончателен анализ, но това е добро място да започнете да разбирате как тези две технологии се прилагат към вашето конкретно приложение.
Кажете ни в коментарите за вашия проект. Избрахте ли 3D печат или леене под налягане?
Тази статия все още няма коментари